Характеристика речовини Аскорбінова кислота
Вітамінний засіб (вітамін C). Аскорбінова кислота — білий кристалічний порошок кислого смаку. Легко розчинний у воді (1: 3,5), повільно розчинний у етанолі (1:30), абсолютному спирті (1:50), гліцеріні (1:100), пропіленгліколі (1:20). Розчинність у воді: 80,0% при 100 °C; 40,0% за 45 °C. Практично нерозчинний в ефірі, бензолі, хлороформі, петролейному ефірі, оліях, жирах. Під впливом повітря і світла поступово темніє. У сухому вигляді стабільний на повітрі, водні розчини на повітрі швидко окиснюються. Молекулярна маса 176,13.
Натрия аскорбат — дрібні кристали, які вільно розчинні у воді: 62 г/100 мл за 25 °C, 78 г/100 мл при 75 °C.
Більшість приматів (включно з людьми), морські свинки, деякі птахи, риби не можуть синтезувати вітамін С. В організмі людини необхідний запас заповнюється способом надходження з їжею.
Для медичних цілей аскорбінову кислоту отримують синтетичним способом.
Фармакологія
Фармакологічна дія - заповнювальна дефіцит вітаміну C, метаболічна, регульована окисно-відновні процеси, антиоксидантна.
Має виражені антиоксидантні властивості. Регулює транспорт H+ у багатьох біохімічних реакціях, покращує використання глюкози в циклі трикарбонових кислот, бере участь в утворенні тетрагідрофолієвої кислоти та регенерації тканин, синтезі стероїдних гормонів, колагену, проколагену, карнітину, гідроксилирації серотоніну. Підтримує колоїдний стан міжклітинної речовини та нормальну проникність капілярів (вугнітає гіалуронідазу). Активує протеолітичні ферменти, бере участь в обміні ароматичних амінокислот, пігментів і холестерину, сприяє накопиченню в печінці глікогену. Завдяки активації дихальних ферментів у печінці підсилює її детоксикаційну та білково-утворювальну функції, підвищує синтез протромбіну. Покращує жовчовиділення, відновлює зовнісекреторну функцію підшлункової залози й інстреторну — щитоподібною. Регулює імунологічні реакції (активує синтез антитіл, С3-компоненту комплементу, інтерферону), сприяє фагоцитозу, підвищує опірність організму інфекціям. Має протизапальну та протиалергічну дію. Гальмує вивільнення та прискорює деградацію гістаміну, пригнічує утворення ПГ та інших медіаторів запалення й анафілаксії. Знижує потребу в вітамінах В1, В2, А, Е, фолієвій кислоті, пантотеновій кислоті. Брак аскорбінової кислоти призводить до розвитку гіповітамінозу, у важких випадках — авітамінозу (скоробут, цинга).
Всмоктується в тонкій кишці (двіченадцятиперстній, частково — у піддосконаленій). Зі збільшенням дози до 200 мг абсорбується до 70%; за подальшого підвищення дози всмоктування зменшується (50–20%). Патологія шлунково-кишкового тракту (язакреп, діарея), глисна інвазія, лямбліоз, вживання свіжих фруктових і овочевих соків, лужного пиття — зменшують утилізацію аскорбата в кишківнику. Cmax після приймання всередину досягається через 4 год. Ступінь зв'язування з білками плазми низький (приблизно 25%). Легко проникає в лейкоцити, тромбоцити, а потім — у всі тканини; найбільші концентрації виявляються в залізній тканині. Депонується в задній дошці гіпофіза, корі надниркових залоз, очному епітелії, міжуткових клітинах насічених залоз, яєчнях, мозку, селезінці, підшлунковій залозі, легенях, стінках кишківника, серці, м'язах, щитоподібній залозі. Проходить через плаценту. Метаболізується переважно в печінці, у дезоксіаскорбінову та далі в щавлевоуксусну та дикетогулоову кислоти. Незмінний аскорбат і метаболіти виводяться з сечею, фекаліями, потім, грудним молоком. Виводиться у разі гемодіалізу.
За високих доз, коли концентрація в плазмі досягає понад 1,4 мг/дв, виведення різко посилюється, причому підвищена екскреція може зберігатися після припинення приймання. Куріння та вживання етилового спирту пришвидшують руйнування (перетворення в неактивні метаболіти), різко знижуючи запаси в організмі.
Під час застосування у формі вагінальних таблеток аскорбінова кислота знижує pH піхви, інгібуючи ріст бактерій, і сприяє відновленню та підтримці нормальних показників pH і мікрофлори піхви (Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus gasseri). Отже, у разі зниження pH піхви впродовж декількох днів відбувається виражене заглушення росту анаеробних бактерій, а також відновлення нормальної флори.
Застосування речовини Аскорбінова кислота
Гіпітаміноз C, геморагічний діатез, капіляротоксикоз, геморагічний інсульт, кровотечі (зокрема носові, легеневі, маткові), інфекційні захворювання, ідіопатична метгемогебінемія, інтоксикації, зокрема хронічна інтоксикація препаратами заліза, алкогольний та інфекційній депірій, гостра променева хвороба, посттрансфузійні ускладнення, захворювання печінки (бользень Боткіна, хронічний гепатит і цироз), захворювання ШКТ (ахилію, виразкова хвороба, особливо після кровотечі, ентеріт, коліт), гельмінтози, холецистит, надниркова недостатність (больза Аддісона), в'яло загоювальні рани, виразки, опіки, переломи кісток, дистрофія, фізичні та розумові перевантаження, період реконвалесценції після перенесених захворювань, вагітність (особливо багатоплідна, на тлі нікотинової або лікарської залежності), лактація, гемосидероз, меланодермія, еритродермія, псоріаз, хронічні поширені дерматози. У лабораторній практиці — для маркування еритроцитів (сумісно з натрію хроматом 51Cr).
Основні | |
---|---|
Країна виробник | Китай |
Фасовка | від 100 г до 25 кг |
Користувальницькі характеристики | |
Фасовка | від 1 до 25 кг |
- Ціна: 450 ₴/кг